0 - Sissejuhatus

Author

Siim Maivel

Published

March 30, 2023

Tere! Minu nimi on Siim Maivel. Töötan hetkel ettevõttes Bolt ja juhin siin masinõppe valdkonda. Bolt tegleb tegeleb erinevate linna transpordiga seotud äridega. Neid äri suundi on mitu, näiteks sõidujagamine, restoranidest ja poodidest toidu kojuvedu ning elektri tõukerataste ja autode nõudel laenutus. Minu roll täna on kogu meie ligi 40 pealist masinõppe meeskonda juhtida. Lisaks sellele proovin üles leida need probleemid, mida on just masinõppe ja tehisintellektiga mõtekas lahendada.

Suur äri tekitab palju andmeid ning tehisintellekt ja masinõpe ongi kõige kasulikumad just seal, kus andmeid on palju. Bolti teenused kasutatavad enam kui 500s erinevas linnas Euroopas ja Aafrikas. Kokku on meil üle 100 miljoni kliendi üle maailma.

Lisaks suurele ärile, on meil ka oma regiooni üks suurimaid masinõppe meeskondi. Mul on au igapäevaselt töötada koos oma valdkonna tõeliste tippudega. Läbi oma töö on mul aja jooksul kujunenud unikaalne perspektiiv. Nagu öeldaks: „Tõde selgub praktikas.” Loodan, et mu kogemused ja erialased teadmised aitavad mind, et oma oma vestluspartneritelt huvitavaid küsimusi küsida.

Peale seda, kui ChatGPT laiemale avalikusele kättesaadavaks muutus, on maailm püsivalt muutunud. Me alles hakkame aduma, mis võimalusi see inimkonna jaoks loob. Tehisintellekti võimekuse kasv tundub ajas kiirenevat ning selle võimekused arenevad päev päevalt. Vahel võib ka raske leida kvaliteetset infot, et aru saada selle tehnoloogia tegelikust potentsiaalist. Lisaks on veel ka ebaselge, kuid see tehisintellekt meie igapäevaelusid muuta võiks.

Prooving teieni tuua teadmised eesti masinõppe tippspetsialistidelt. Proovin rääkida inimestega, kellel on sügav arusaamine masinõppe meetoditest ja kes on edukalt suutnud neid ka päriselu probleemide lahendamisel rakendada. Arutame, mis mõju tehisintellekt meie ühiskonnale juba avaldab. Või millist mõju vüib tulevikus avaldadama hakata ning kuidas selle kõigega toime tulla.

Olen nii mõneski oma töö alases vestluses mõelnud, et ka suuremal hulgal inimestel võiks seda väga huvitav olla pealt kuulata. Nüüd ma proovingi need vestlused siin teieni tuua ning anda oma panuse ühiskondliku arutelu edendamiseks.