2 - Mark Fišel (Tartu NLP)
Kuidas ChatGPT päriselt töötab? Mis on sellega seonduvad ohud ja võimalused? Kas ChatGPTl on teadvus? Kas me seisame eksistentsiaalse ohu ees?
Kui on keegi siin Eestis, kellel on hulgaliselt kogemust ja intuitsiooni, et antud küsimustel arutleda, siis on see Mark Fišel. Mark on Tartu Ülikoolis Keeletehnoloogia Rakendusuuringute keskuse, lühidalt Tartu NLP, juht ja keeletehnoloogia professor. Tema juhitud meeskonnal on hulgaliselt kogemusi keeletehnoloogiate väljaarendamisel.
Viimaste uudiste valguses, kus teadlased, töösturid ja poliitikud üle maailma on näidanud erinevaid algatusi ChatGPT laadsete arenduste piiramiseks, on oluline, et me peaks selle üle avalikku debatti ja et seal debatis osaleksid ka inimesed, kellel on sügav teadmine antud teemadest. Kui koroona kriisis pakkusid ühiskonnale selgust Irja Lutsar, Karmen Joller ja Arkadi Popov — kõik oma ala eksperdid —, siis siin on minu püüe tuua teieni samasugune diskussioon, aga tehisintellekti teemal. Isegi, kui me ei tea täpselt, mida tulevik toob, siis tahaksin kindlasti teada, mida Mark Fišel sellest mõtleb ja arvab.
Vestluse teises pooles uurin, mis on eesti keele tulevik maailmas, kus tehisintellekti kõige võimekamad ja mugavamad lahendused arendatakse välja Räniorus või Londonis. Kui ma paneksin karmi kapitalisti müts pähe ja hindaksin ainult äri potentsiaali, ei oleks ilmselt Eesti turg Google ja Facebooki sarnaste jaoks oma väiksuse poolest just kõige prioriteetsem. Aga äkki saavad väikesed keeled, nagu eesti, komi, ja liivi keel hoopis kuidagi keeletehnoloogia arengut rikasta?
Siin on minu vestlus Markiga. Head kaasamõtlemist!